Erenli köyü Muhtarlığı

 Bilindiği gibi ülkemizde, köylerin kurulması ve yönetimi 442 sayılı Köy Kanunu ile düzenlenmiştir. Kanuna göre, köyü muhtar ve ihtiyar heyeti yönetir. Köy İdaresinin karar organı, Köy İhtiyar Meclisi veya Köy Muhtarı’dır. Gerek Köy İhtiyar Meclisleri gerekse Muhtar seçimle iş başına gelmektedir.1980 öncesinde kural olarak  4 yılda bir yapılmakta olan yerel seçimler, 1982 Anayasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte anayasanın 127.  maddesi gereğince 5 yılda bir yapılmaya başlanmıştır.

Köyümüz insanları 29 mart 2009 tarihinde
yapılan muhtarlık seçimlerinde  köy ihtiyar
heyetini şu şekilde sıralamışlardır.
 Muhtar:Köksal Şenyurt 
 Aza:Mustafa Şenyurt
 Aza:Hulisi Şenyurt
 Aza:Osman Şenyurt
 Aza:Üzeyir Kılıç
    Köy muhtarımızı(ihtiyar heyetlerini) köyümüz adına kutluyorum,  kendilerine başarılar diliyorum. Köyümüz için hayırlı olsun. Inşallah köyümüz için güzel bir şeyler yaparlar.

Buradaki linke tıklayarak ihtiyar heyetlerinin yapması gereken yetkilerini okuyabilirsiniz      

                                                  
Köyde genellikle söz sahibi olan ve köylünün bir çok konuda fikrine danıştığı ve düşüncelerine saygı gösterdiği kimseler Köy Muhtarı ve Muhtar Heyeti, İmam ve Öğretmendir. Bunların yanında köyün ileri gelen yaşlılarının da fikirlerine müracaat edilmektedir.

Bu etki derecesinde belirli bir oran belirtmek pek mümkün değildir. Çünkü hepsinin etkileme alanı farklıdır ve bu farklı olanlar arasında bir oranlamaya gitmek doğru olmaz. Muhtar köyün idaresinde ve köy kanunun uygulanmasında yetkilidir. Köye bir hizmet getirilmesi gerekirken öncülük yapmak gerekli resmi kurum yada kuruluşlarla yapılması gereken işleri halletmektedir.

Halk dini konularda ise imamın fikir ve düşüncelerinden faydalanmaktadır. Son derece dini değerlerine bağlı olan köy halkı bu değerleri tam özümseyemeyenlerin dışında imama son derece ve bağlılık ve saygı gösterirler. Onun sohbeti itina ile dinlenir. Girdiği toplumda ayağa kalkılarak karşılanır ve hürmet bulunulmaya çalışılır. Öğretmen yine aynı değere eşit bir şekilde görülür ve toplumda sözü dinlenir. Çünkü köylü bu insanlara saygı gösterirken şu düşünceye dayanır. "Biz bu kişilerin şahsiyetlerine gösterdiğimiz tevazunun daha üzerinde onların ilimlerine itibar ediyor ve tevazu gösteriyoruz. İlim sahibi insanlar en iyi değere layıktır. Onun için bizde onlara gereken sevgi ve saygıyı gösteriyoruz." Şeklinde bu düşüncelerini telaffuz ederler.

Share/Save/Bookmark