Sohbet Odasının Kullanımı ile İlgili Sorulara Cevaplar

NOT: Sohbet odasına girebilmek için foruma üye ve giriş bağlantısını görmek için de 'Login (çevrimiçi)' olmalısınız!

Sohbet Odasının Kullanımı ile İlgili Sorulara Cevaplar:

1- Sohbet odasına giremiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: Sohbet odasina(Chat) girebilmek için bilgisayarınızın Flash desteği olması şart.
Eğer yoksa, Macromedia Flash Player'i,
buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

2- Flash Player’i kurdum, ama yinede odaya giremiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: Odaya giriş için 2-3 dakika beklediğinizden eminseniz, bilgisayarınızdan (genelde işyerlerinde) sohbet odasına girişiniz engellenmiş olabilir. Eğer öyleyse, ya sistem yöneticinizden yardım istemelisiniz ya da Internet Explorer’den başka bir tarayıcı kullanmayı denemelisiniz. Son zamanlarda popüler olan FIREFOX’un Türkçe sürümünü
buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirip kurabilirsiniz.

3- Odadan sık sık düşüyorum. Sebebi ne olabilir?
Cevap: Odaya giren üyelerimiz, 5 dakika boyunca odada hiçbir işlem yapmazlarsa, sistem tarafından otomatik olarak odadan atılırlar. Burada amaç, kullanıcının güvenliğinin sağlanmasıdır. Sistem, uzun süre işlem yapmayan kullanıcının, bilgisayar başından kalktığını varsayarak, bunu yapar.
Diğer bir önemli konu da, foruma çevrimiçi (Login) olurken, “Beni hatırla” seçeneğini işaretleyerek odaya girmeli ve aynı şekilde bilgisayar başından kalktığınızda da “Logout”a tıklayarak sistemden güvenli bir şekilde çıkmalısınız. Aksi halde sık sık sistemden çıkartılabilirsiniz.
Bununla birlikte şunu da unutmayın ki, sitemize internet kafeden ya da genel bir bilgisayardan bağlanıyorsanız, sizin ardınızdan bilgisayarınıza oturan kişinin, sizin şifrenizle siteye girmesi ve şifrenizi ele geçirmesinin önüne geçmek için, mutlaka ama mutlaka “Logout”la, güvenli bir şekilde siteden çıkmalısınız.

4- Odaya girdim, ama kullanıcı adım hatalı görünüyor. Ne yapabilirim?
Cevap: Kullanıcı adında Türkçe karakter (ÇçĞğıİÖöŞşÜü) olan üyelerimizde maalesef bu sorun oluyor. Sorunu oda da bulunan yetkiliye ileterek kullanıcı adınızda bulunan Türkçe karakterlerin değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Konuyla ilgili olarak, sohbet odasının yazılım firması ile gerekli görüşmeler yapılmış ve şikâyetimiz kendilerine iletilmiştir.

5- Odanın nasıl kullanıldığını kısaca anlatır mısınız?
Cevap: Sohbet Odası’na girdiğinizde, otomatik olarak, “Erenli Genel ” isimli odaya giriş yaparsınız. Bu odada sohbet eden tüm kullanıcılar, odanın sağ yanında listelenir. Odada bulunan herkes, odanın en altında bulunan boşluğa mesaj yazıp “Yolla”ya tıklayarak -ya da klavyeden “Enter”e tıklayarak- sohbete katılırlar.

6- “Erenli Genel” odasından başka oda yok mu?
Cevap: Birileri açmışsa vardır. O anda açık olan başka bir odaya geçmek isterseniz (eğer odayı açan kişi, odaya herkesin girişine izin vermişse), üstteki (‘Ekle’nin solundaki) oka tıklayın, açılan listeden, girmek istediğiniz odanın ismini seçin. Böylece o odaya giriş yapmış olursunuz.
Bu şekilde istediğiniz odaya girip çıkabilirsiniz. Yalnız bir hatırlatma, aynı anda sadece 1 odada bulunabilirsiniz ve sadece bulunduğunuz odadaki yazışmaları izleyebilirisiniz.

7- Kendim yeni bir oda açabilir miyim?
Cevap: Evet, açabilirsiniz. Odanın üstündeki ‘Ekle’ye tıklayın, açacağınız odanın ismini yazın, Odanın ‘Genel’ mi, yoksa ‘özel’ mi olacağını belirleyin ve ‘Yarat’a tıklayın. Artık yeni bir oda açmış ve o odaya giriş yapmış olursunuz.
Odayı açarken ‘Genel’i seçerseniz, odaya herkes girebilir, ‘Özel’i seçerseniz, odaya sadece sizin davet edeceğiniz kişilerin girebilir. Eğer ‘özel’ oda açmışsanız, odaya birilerini davet etmek için, davet etmek istediğiniz kişinin adının üstüne tıklayın ve açılan menüden ‘Davet’i seçin. Açılan pencerede, o kişiyi hangi odaya davet edecekseniz onu seçin, sonra alt kısma –dilerseniz- bir not yazın (Ör: gelin açtığım özel odada sohbet edelim…) ve ‘Gönder’e tıklayın. Kısa süre içinde davetiniz karşı tarafa iletilir. Eğer davetiniz kabul edilirse, o kişi odaya giriş yapar…
Not: Odayı açan kişi Sohbet Odasından çıktığında, açılan oda sistem tarafından otomatik olarak kaldırılır.

8- Hangi odada kimlerin olduğunu nereden görebilirim?
Cevap: Sağ tarafta bulunan -o anda açık olan- oda isimlerinin hemen solundaki oka bir defa tıkladığınızda, o odada bulunan kişiler listelenir.

9- Birileriyle özel yazışamaz mıyım?
Cevap: Yazışabilirsiniz. Özel mesaj yazmak istediğiniz kişinin adının üstüne bir kere tıklayın ve açılan menüden ‘Özel Mesaj’ı seçin. Bir pencere açılır, bu pencereden, o kişi ile özel yazışabilirsiniz. Ayrıca aynı anda birçok kişiyle de özel olarak yazışabilirsiniz.

10- İstemediğim kişi(ler)den mesajlar geliyor. ‘O’nunla yazışmak ve mesajlarını görmek istemiyorum. Ne yapmalıyım?
Cevap: O kişi(ler)in adının üstüne bir defa tıklayın ve ‘Red’i seçin. Böylece o kişinin mesajlarının size ulaşmasını engellemiş olursunuz.
Ayrıca, küfür ya da bir şekilde rahatsız edici, saygısızca mesaj(lar) alırsanız, konuyu derhal site yöneticilerine bildirmeniz yerinde olacaktır.
Not: Site yöneticileri, rahatsızlık veren kişinin odaya ve hatta foruma girişinin engellenmesine varıncaya kadar, birçok değişik yaptırım uygulayabilirler.
Not: Odaki kullanıcılardan, isminin başında "(M)" yazan kişiler, odanın ve forumun yöneticileridir. Şikayetlerinizi onlara iletebilirsiniz.
Not: Malum, internet dipsiz bir kuyu... Her yerde olduğu gibi internette de dünya iyisi insanlar olduğu kadar, ahlaksızlar de var! Her ne kadar sitemiz üyeleri içinde bu ahlaksızlar yok denecek kadar azsa da olmadığını söylemek -maalesef- olanaksızdır.
Varlık sebebimiz olan paylaşmak ve dostluk kurmak için değil de başka amaçlar için odada olan insanlar tabii ki olacaktır. Ama bizlere –yani bu sitenin gerçek sahiplerine- düşen, bu siteyi “Onlar”a bırakmamaktır! Onlara karşı gerekli tavrı koyar ve istenmediklerini gösterirsek, sanırım yanlış yerde olduklarını anlayacak ve sitemizden ayrılacaklardır.
Bununla birlikte, elbette kadın-erkek ilişkilerinin doğası gereği, bazı komplimanlar olacaktır. Ama işi dozunda bırakmak ve nezaketle geri çekilmeyi bilmek, işin püf noktasıdır. Bu noktaya dikkat etmeyip, her bayana sarkıntılık etmek edepsizlikten başka bir şey değildir! Bayan arkadaşlarımızdan ricamız, lütfen bu amaçla salya sümük ortalıkta gezen kişilere karşı gerekli tepkinizi koyun ve yukarıda anlatıldığı üzere, teknik açıdan da gereğini yapın.

11- Yazıştığım kişi hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyim?
Cevap: Üye olurken doldurulan formda yer alan bilgileri görmek için, hakkında bilgi edinmek istediğiniz kişinin adının üstüne bir defa tıklayın ve ‘Profil’i seçin.

12- Sohbet odasının görüntü ve seslerinde değişiklik yapabilir miyim?
Cevap: Yapabilirsiniz. Bunun için odanın altındaki ‘Görüntü’ seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede dilediğiniz değişiklikleri yapın ve ‘Tamam’a tıklayın (ya da ’İptal’e).
Özellikle az gören arkadaşlarımız için, arka plan resmini yok etmenin (transparant) ve yazı karakterlerini istenildiği kadar büyütmenin mümkün olduğunu hatırlatmak isterim.

13- Yazı rengimi nasıl değiştirebilirim?
Cevap: Odanın altındaki ‘Görünüm’ ve ‘Kaydet’in arasında bulunan renk paletine tıkladığınızda, dilediğiniz rengi seçebilirsiniz. Yalnız seçtiğiniz rengin okumayı zorlaştırıcı olmamasına özen göstermeye çalışın.

14- Sanırım ‘Görüntü’ ayarlarını yaparken bir hata yaptım. Şimdi mesaj yazamıyorum, yaptığım görüntü ayarları olmuyor… Bu konuda ne yapabilirim?
Cevap: Sohbet odası Flash programı ile yazılmıştır. Sizin oda ile ilgili olarak yapmış olduğunuz tüm düzenlemeler, otomatik olarak bilgisayarınıza kaydedilir.
Bu tür sorunlarla karşılaştığınızda, bilgisayarınızdaki bu kayıtları silerseniz, oda ayarları ilk haline dönüşür ve böylece sorunlardan da kurtulmuş olursunuz.
Ayarları silmek/sıfırlamak için önce odadan çıkın ve sonra şu işlemleri yapın:
Not: Aşağıda bahsi geçen klasörleri normalde göremezseniz! Dosyayı görüntülemek için aşağıdaki işlemi yapmanız gerekir:
Bilgisayarım/Araçlar/Klasör Seçenekleri'ne tıklayın. ‘Görünüm’ sekmesinde, ‘Gelişmiş Ayarlar’ listesinde ‘Gizli dosya ve klasörleri göster’ seçeneğini işaretleyin ve Tamam’a tıklayın. Daha sonra aşağıdaki işlemi tamamlayın. Sonra, gizli dosyaları yeniden GÖRÜNMEZ yapmayı unutmayın!

Win 98 kullanıcıları:
C:Windows/Application Data/Macromedia/Flash Player/
Win 200 – XP kullanıcıları:
C:\Documents and Settings\BURADA SİZİN KULLANICI ADINIZ YAZAR\Application Data\Macromedia\Flash Player\

dizinindeki, ‘www.erenli.net ile ilgili tüm dosyaları bilgisayarlarından silmelisiniz. Eğer ‘www.erenli.net'den başka bir Flash uygulaması yoksa, bu durumda, ‘Flash Player’ klasörünün tamamını da silebilirsiniz.
Bu işlemin ardından odaya yeniden girdiğinizde, tüm ayarlar sıfırlanmış olur. Tabii bunun ardından tüm ayarları yeniden yapmalısınız.

15- Daha önce sorunsuzca odaya girebiliyorken, artık giremiyorum. Sorun ne olabilir?
Cevap: İnternet Explorer'in geçmişini temizleyin.
1- İnternet Explorer'i açın.
2- Tools (Araçlar)/ Internet Options (İnternet Seçenekleri) sekmesine gelin.
3- Sırayla şunlara basın:
a- 'Delete cookies'
b- 'Delete Files' ve sonra aynı penceredeki 'delete all offlinecontent'ı seçerek tekrar yapın
c- Clear History (Geçmişi Temizle)
4- 'İnternet Seçenekleri' penceresine 'Tamam' diyerek çıkın.
5- İnternet Explorer pencerenizi kapatın ve yeniden açın. Sorununuz düzelmiş olmalı...

Diğer Vista ve Win7 kullanıcıları veya tüm sistem kullanıcıları için buraya tıklayarak açılan sayfadaki ziyaret edilen websiterlerini sil seçeneğine tıklayarakda bu sorunu cözmüş olabilirsiniz.