Erenli Mahallesi Web Sitesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mahalle Makaleleri

İşte Erenli

Ordu’da bir düğün salonunda bir tanıdığımızın düğünü vardı. Orada toplanmıştık. Biraz oynayıp eğlendikten sonra temiz bir hava almak düşüncesiyle bahçeye çıkmıştım. Düğün salonunun bahçesinde bir kaç kişi daha vardı.  Herkes birbirleriyle bir şeyler konuşuyorlardı. Bende burada bulunanlardan kimseyi tanımadığım için bir köşede kendi halimde yalnız bir şekilde oturdum ve diğer konuşanlara kulak misafirliği yapmaya başladım.

Bu arada içlerinden bir tanesi diğerine sordu.

        -Kardeşim nerelisiniz?

        -Ordu’luyum.

Ordu’nun merkeze bağli Erenli mahallesindenim. 

  Diğer kişi şaşkın bakışlı bir şekilde, 

       -Orasıda neresi?, hiç duymadım.      

  -Peki Mahmuteren köyünü duydunmu? 

       -Evet duydum, duymazmıyım benim amcam oradan evli, yengem o köyden ama ben pek tanımıyorum, nerede ve nasıl bir yer bilmiyorum.       

-İşte ben oradanım ağbi. Eskilerden Mahmuteren derlerdi adına şimdi yine Mahmuteren denilsede kayıtlarda Erenli  diye geçer.   Diyor ve başlıyor anlatmaya.      

-Ben köyümü çok seviyorum. Çünkü ben o köyde doğdum, büyüdüm, vede yaşıyorum. Nasıl anlatayım bilemiyorum ama yolun düşerse şayet o taraflara…   Eğer sabah erkenden ezan sesiyle, horoz ötüşleriyle kalkmiş eline baltasını, kirebesini veya nacak, kazmasını almiş bahçenin yollarını tutan kişiler görürsen işte orası Erenli dir. Sabah erkenden arabaların korna sesleri duyulur. Şehire gitmek için minibüse koşan kişiler görürsen işte orası Erenli dir.   İlkbahar mevsimi geldiğinde her yeri yeşillikler kaplamiş, mahallenin karşısından baktığında evler yeşilliklerin arasında kayıp olmuş, ağaclar çiçek açmıs, kelebekler ve kuşlar uçuşuyor, her yeri nefis bir hava sarmış bir yer görürsen işte orası Erenli dir.   Agustos ayı gelecek herkes bahçelerine koşuyor. Kimi bahçesinde büyümüş olan otları ve güllükleri biçiyor, kimisi fındıkları kurt yemesin diye ilaçlıyor, herkesi bir iş telaşi sarmiş koşuyor, koşuşturuyor,boş durmuyor çalısıyor. İşte böyle bir yer görürsen orasi Erenli dir.   Derken fındıklar olmak üzere herkes bekliyor hükümetten bir umut, fındığa güzel fiyat biçseler ne olur diye, düşünüyor bu sene fındığımı iyi paraya satarsam borcumu veririm, evimi yaptırırım, oğlumun kızımın düğününü yaparım diye ama  düşünecek zaman yok çünkü herkes bahçede amelesi, imecesi fındık topluyor artık. Kimisi kamyonla taşıyor, kimisi at ile veya katırla topladıkları fındıklarını.. Fındık zamanı bitiyor kimisi satıyor fındığını, kimisi bekletiyor belki biraz daha yüksek paraya satarım umuduyla. Diğer taraftan okullar açılıyor coçuklar üzerlerinde önlük ellerinde çantaları okul yollarında. İşte böyle bir yer görürsen orası Erenli dir.   Artık işlerin bittiği zannedilirken hani derler ya güz dökümü işte o başlıyor. Herkes koşuyor yine tarlaya, bahçeye. Kimisi kışın yakacak odun yapıyor, kimisi kışın hayvanlarına yedirecek ot topluyor, kimisi yaylalarda pancar, patetes topluyor. İşte böyle bir yer görürsen orası Erenli dir.   Hele yokmu o bayram günleri, Ramazanı, Kurbanı nasıl anlatsam nasıl söylesem bilmem. Herkesi sarar bir sevinç bir heyacan, küçükler koşar büyüklerin ellerini öpmeye. Helede yokmu kopardıysa bir bayram harçlığı hemen arkadaşına der kıskandırırcasına baksana benim harçlığım seninkinden daha fazla. İşte böyle bir yer görürsen orası Erenli dir.     Ve artık kış geldi. Kar yağıyor. Her taraf bembeyaz bir örtü içinde. Kimisi yakmıs sobasını demlemiş çayını, kimisi almış eline bir meşgale sebet, jelek yapıyor, kimiside gitmiş kahveye aznif yapıyor, okey atıyor. İşte böyle bir yer görürsen orası Erenli dir.   Her ne kadar anlattıklarım Erenli içinsede diğer komşu köylerimizdede yaşam aynı bu şekildedir. Siz yinede Erenli  Ordu’nun Altınordu ilçesi mahallesi olduğunu ve Ordu’ya 26 km uzaklıkta güzel bir mahalle olduğunu bilin.

Ahmet Kutsi Tecer’in dediği gibi işte o köy bizim köyümüzdür..                                                                                              

Yazan:bbmo    

 

Not:Bu konuşmalar iki kişi arasında geçmiş ve bu konuşmalara kulak misafiri olmuş üçüncü kişi tarafından kaleme alınmıştır. İsminin açıklamasını istememiştir. Yalnızca yazısının altına kod ismini yazmıştır.


Yukarı Çık